Menu

In this section

Back to Menu

School Calendar

Academic
Admissions
Canford Community
Careers
Chapel/Assembly
Co-Curricular




Creative Arts

Dates

Exams

Regular Events
Sport


















Trips
Weekend Activities

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Monday, 26 March

All day   CCF: Snowdonia adventure training expedition
All day   Classics/Philosophy and Ethics Trip to Italy

Tuesday, 27 March

All day   CCF: Snowdonia adventure training expedition
21:00 - 21:00   Classics/Philosophy and Ethics Trip to Italy - returns 21.00

Wednesday, 28 March

All day   CCF: Snowdonia adventure training expedition

Thursday, 29 March

15:00 - 15:00   CCF: Snowdonia adventure training expedition - returns 15.00

Saturday, 07 April

06:50 - 17:00   Girls Hockey Tour to Holland
Location:The Hague, Holland

Sunday, 08 April

All day   Girls Hockey Tour to Holland

Monday, 09 April

All day   Girls Hockey Tour to Holland
07:35 - 20:50   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy
Location:Lake d'Orta, Italy
09:00 - 17:00   Easter Cricket Course
Location:Cricket Pitch/Pavilion

Tuesday, 10 April

All day   Girls Hockey Tour to Holland
All day   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy
09:00 - 17:00   Easter Cricket Course
Location:Cricket Pitch/Pavilion

Wednesday, 11 April

All day   Girls Hockey Tour to Holland
All day   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy
09:00 - 17:00   Easter Cricket Course
Location:Cricket Pitch/Pavilion

Thursday, 12 April

00:00 - 00:00   Girls Hockey Tour to Holland - returns
All day   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy

Friday, 13 April

All day   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy

Saturday, 14 April

20:50 - 20:50   Rowing Spring Camp, Lake d'Orta, Italy - returns 20.50

Monday, 16 April

All day   Staff Inset Training
19:00 - 19:00   Boarders return

Tuesday, 17 April

All day   GCSE Art - Final Exam preparation week
All day   Week 1
08:25 - 08:40   House Meetings
13:30 - 15:10   UVI Mock exams - Politics
13:30 - 16:00   UVI Mock exams - Biology
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
15:00 - 15:45   Open use Strength and Conditioning
15:45 - 16:40   Shell Girls' Strength and Conditioning
16:30 - 17:30   Jazz Band
16:30 - 17:30   Staff Development Hour
16:45 - 17:45   Junior Boys' Strength and Conditioning
16:45 - 17:45   Stromenti Strings
17:00 - 18:00   Contemporary Groups
20:30 - 21:20   Ichthyans

Wednesday, 18 April

06:45 - 07:45   Rowing groups' Strength and Conditioning
08:00 - 19:00   Cardiff University Open Day
Location:Cardiff University
08:25 - 08:40   Assembly taken by HM (AH), UVI in Layard with SKW & VMH
13:50 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
16:30 - 18:00   Activities start
16:35 - 17:20   Junior Girls' Strength and Conditioning
16:45 - 18:00   Orchestra and Concert Band
17:20 - 18:15   Open Use Strength and Conditioning
18:00 - 18:45   Chamber Choir
18:00 - 22:00   BSO Trip for Shells
Location:Poole Lighthouse

Thursday, 19 April

All day   Visit from The Hun School (Princeton)
07:55 - 09:20   Music Assembly
Location:Dumpton School
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
15:15 - 16:30   Open Use Strength and Conditioning
16:00 - 18:30   House Photos (wet weather contingency 2pm in Assembly Hall)
16:30 - 17:20   Junior Boys' Strength and Conditioning
17:15 - 17:15   Junior Festival Informal Concert - Beaufort House
17:20 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning

Friday, 20 April

All day   Visit from The Hun School (Princeton)
11:50 - 13:05   VI Form talk: Alex Bertie 'Becoming Alex'
Location:LT
13:45 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
15:10 - 15:45   V Form Community Service talk
Location:MuS
15:10 - 16:25   IV Form PSME Safer Schools Community Team talk (1/2 year group)
Location:Egdon
16:45 - 17:45   Tower Society
16:45 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning

Saturday, 21 April

All day   Cricket: House Matches
All day   Sailing: BSDRA Southern Region Team Racing Champs
All day   Tennis: Taunton School
All day   U16 Boys and Girls Swimming - Sherborne School
All day   Visit from The Hun School (Princeton)
09:30 - 13:00   Open Day
19:00 - 19:00   Shell Host House
19:30 - 19:30   Lip Sync for Louis
Location:LT

Sunday, 22 April

All day   'A' Weekend
All day   Visit from The Hun School (Princeton)
10:00 - 10:00   C, M, B & SH. Duty House: M
10:00 - 10:00   Foundation Day Service, Preacher: Rev P Jack. Full Chapel Choir required and at 11.00 am
Location:AH
11:00 - 11:00   Ma, D, F, W, S and L. Duty House: Ma
12:00 - 16:00   Court House "At Home"
12:00 - 18:00   Drama Exam Rehearsal
Location:LT
12:30 - 15:00   Beaufort House "At Home"
Location:Beaufort House
13:00 - 16:00   Monteacute "At Home and Concert"
Location:AH
13:30 - 16:30   Franklin House - Barbecue and Volleyball
Location:Hurn
14:00 - 14:00   Free Swim/Ten Tors & Bake Off (5)
14:00 - 14:00   Minibus to Castlepoint and/or Tower Park
14:00 - 18:00   School House "At Home"
Location:Sunken Lawn

Monday, 23 April

All day   Visit from The Hun School (Princeton)
All day   Week 2
06:45 - 07:45   Rowing groups' Strength and Conditioning
13:00 - 14:55   UVI Mock exams - History
13:00 - 15:30   UVI Mock exams - Business Studies, Chemistry
13:00 - 15:30   UVI Mock exams - German
Location:Corsovic
14:00 - 14:00   GCSE Physics - Paper 2 (Mock)
14:00 - 15:15   Sports Scholars' Strength and Conditioning
15:15 - 16:45   UVI Mock exams - History
15:15 - 17:45   UVI Mock exams - German
15:45 - 18:15   UVI Mock exams - Economics
16:15 - 17:15   Senior Girls' Strength and Conditioning
16:45 - 17:45   LVI Form - DofE Gold Training
17:15 - 18:15   Senior Boys' Strength and Conditioning
17:45 - 18:45   Symphonic Wind Orchestra, Senior Strings and Senior Chamber Music
18:00 - 18:00   GCSE Drama Performance (Pupils off timetable all day)
Location:LT

Tuesday, 24 April

All day   Visit from The Hun School (Princeton)
08:25 - 08:40   Assembly taken by SKW (AH), V Form in Music School with JNJ & VMH
10:15 - 11:30   A Level Music Assessment
10:30 - 12:30   Governors' Meeting: Property
Location:BCR
13:30 - 15:25   UVI Mock exams - Politics
13:30 - 16:00   UVI Mock exams - Biology
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
14:00 - 18:00   GCSE Art Exam
15:00 - 15:45   Open use Strength and Conditioning
15:45 - 16:40   Shell Girls' Strength and Conditioning
16:30 - 17:30   Jazz Band
16:30 - 17:30   Staff Development Hour
16:45 - 17:45   Junior Boys' Strength and Conditioning
16:45 - 17:45   Stromenti Strings
17:00 - 17:30   Junior school council meeting
Location:LG
17:00 - 18:00   Contemporary Groups
17:30 - 18:30   Hsms' Meeting
Location:Linnaeus
18:00 - 18:00   A Level Drama Performance (Pupils off timetable all day)
Location:LT
19:00 - 20:30   Junior Heretics
Location:LG
20:30 - 21:20   Ichthyans

Wednesday, 25 April

All day   U10 Cricket Festival
Location:Cricket Pitch/Pavilion
06:45 - 07:45   Rowing groups' Strength and Conditioning
08:25 - 08:40   Congregational singing practice
Location:MuS
13:50 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
14:00 - 17:00   GCSE Art Exam
16:30 - 16:30   House Badminton
16:35 - 17:20   Junior Girls' Strength and Conditioning
16:45 - 18:00   Orchestra and Concert Band
17:20 - 18:15   Open Use Strength and Conditioning
17:30 - 18:15   A Star Future Presentation: European Universities uncovered
Location:LG
17:30 - 20:00   Chamber Choir Evensong in Winchester Cathedral
Location:Winchester
18:00 - 22:00   BSO Trip for Shells
Location:Poole Lighthouse

Thursday, 26 April

All day   Athletics: Bryanston Relays
All day   Cricket: tbc
All day   Golf: Marlborough College
08:25 - 08:40   Congregational singing practice
Location:MuS
09:00 - 12:00   IV Form - Live streaming of RSC version of Macbeth
Location:LT
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
14:00 - 15:45   A Level Music Assessment
15:15 - 16:30   Open Use Strength and Conditioning
16:30 - 17:20   Junior Boys' Strength and Conditioning
17:15 - 17:15   Junior Festival Informal Concert - Court & Salisbury
Location:MuS
17:20 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning
19:10 - 20:45   Heretics
Location:LG

Friday, 27 April

10:40 - 11:10   TED ED Talk
Location:Egdon
11:50 - 13:05   VI Form talk: Alicia Drummond 'Resilience and the Importance of Risk Taking'
Location:LT
13:45 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
14:00 - 17:00   GCSE Art Exam
16:25 - 17:15   Fourth Form Briefing on Monday Enterprises next year
Location:Egdon
16:45 - 17:45   Tower Society
16:45 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning
17:00 - 18:15   John O'Gaunt Society Farewell Debate
Location:JoG

Saturday, 28 April

All day   Athletics: King's Bruton Meet, Somerset Schools Combined Events
All day   Cricket: The Portsmouth Grammar School
All day   GCSE Art - All exam work handed in
All day   Golf: Sherborne School
All day   Ten Tors Training Weekend 2
All day   Tennis: Bryanston School
All day   U16 & U18 Boys and Girls Swimming at Canford
14:30 - 18:00   CCF: Ten Tors Training 2
Location:Dartmoor and Okehampton Camp
19:00 - 19:00   Lower School Disco for India Partnership
Location:AH
19:30 - 19:30   VI Form Barbecue

Sunday, 29 April

All day   Athletics: Somerset Schools Combined Events
All day   Golf: National Schools Championships
All day   Ten Tors Training Weekend 2
10:30 - 10:30   Morning Worship, Preacher: Mr Jack Newton. Duty House: SH
Location:MuS
14:00 - 14:00   Lower School Trampolining
Location:Ferndown
14:00 - 14:00   Minibus to Castlepoint and/or Tower Park
14:30 - 17:30   de Lacy "At Home"
Location:de Lacy

Monday, 30 April

All day   Golf: National Schools Championships
All day   Ten Tors Training Weekend 2
All day   Week 1
06:45 - 07:45   Rowing groups' Strength and Conditioning
13:00 - 15:30   UVI Mock exams - Chemistry
13:00 - 16:10   UVI Mock exams - English
14:00 - 15:15   Sports Scholars' Strength and Conditioning
14:00 - 16:00   GCSE English Language - Mock exam
15:15 - 17:45   UVI Mock exams - English
16:15 - 17:15   Senior Girls' Strength and Conditioning
16:45 - 17:45   LVI Form - DofE Gold Training
17:15 - 18:15   Senior Boys' Strength and Conditioning
17:30 - 18:30   APC Preliminary Meeting
Location:SKW Study
17:45 - 18:45   Symphonic Wind Orchestra, Senior Strings and Senior Chamber Music
18:00 - 20:00   Governors' Meeting: Education & Safeguarding
Location:BCR

Tuesday, 01 May

All day   Pre-U Art - Evaluative Study - Final version
All day   Pre-U Art - LVI Form work (Component One)
10:00 - 12:00   Pre-U German Oral exam
Location:Dassler and Gutenberg
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
15:00 - 15:45   Open use Strength and Conditioning
15:45 - 16:40   Shell Girls' Strength and Conditioning
16:30 - 17:30   Afternoon tea concert
Location:MuS
16:30 - 17:30   Jazz Band
16:30 - 17:30   Staff Development Hour
16:45 - 17:45   Junior Boys' Strength and Conditioning
16:45 - 17:45   Stromenti Strings
17:00 - 18:00   Contemporary Groups
18:00 - 18:00   GCSE & A Level Drama Pupils: Digital Theatre streaming of 'Things I know to be True'
Location:LT
20:30 - 21:20   Ichthyans

Wednesday, 02 May

06:45 - 07:45   Rowing groups' Strength and Conditioning
08:25 - 08:40   Chapel (C)
12:00 - 13:00   A Level Music Assessment
13:50 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
16:00 - 22:00   Girls U16 Hockey
Location:Lee Valley Hockey and Tennis Centre, Stratford
16:35 - 17:20   Junior Girls' Strength and Conditioning
16:45 - 18:00   Orchestra and Concert Band
17:20 - 18:15   Open Use Strength and Conditioning
18:00 - 18:45   Chamber Choir

Thursday, 03 May

All day   Cricket: Clayesmore School
All day   Hockey: Trent College, Wellington College
All day   Sailing: Winchester College
All day   Tennis: Sherborne Girls, Sherborne School
08:25 - 08:40   Chapel (M)
14:00 - 15:00   Rowing groups' Strength and Conditioning
14:00 - 16:00   A Level Music Assessment
15:15 - 16:30   Open Use Strength and Conditioning
16:30 - 17:20   Junior Boys' Strength and Conditioning
17:00 - 17:30   Senior School Council Meeting
Location:LG
17:15 - 17:15   Junior Festival Informal Concert - Lancaster & Monteacute
17:20 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning
18:30 - 20:00   SMAC
Location:JoG

Friday, 04 May

All day   Hockey: National Finals Placings Playoff (TBC), The Leys School
11:50 - 13:05   UVI Mock exams - Business Studies
13:45 - 14:25   Chapel Choir and Cantabile Girls' Choir
15:10 - 16:25   IV Form talk: Helena Conibear
Location:LT
16:25 - 17:15   Shells Briefing on Monday Enterprises next year
Location:Egdon
16:45 - 18:00   Senior Pupils' Strength and Conditioning

Saturday, 05 May

All day   Cricket: Dorset CCC
All day   Rowing: Junior Sculling Regatta
07:15 - 13:00   SAT Testing, Registration from 7.15am in Sports Hall Lobby
Location:AH, JoG, BCR
13:00 - 13:00   Fixed exeat begins
13:00 - 16:00   'More Tea Vicar' An audience with Dad's Army's Frank Williams
Location:LT

Sunday, 06 May

All day   Fixed exeat